top of page

Despre noi

Comuna Bulzesti este o asezare colinara situata in partea de nord a judetului Dolj. Se invecineaza la N cu jud. Vilcea si la SE cu jud. Olt.

Marginita de paduri superbe si strabatuta de paraul Horezu, comuna se intinde pe o lungime de 25 de km si cuprinde zece sate cu denumiri pitoresti: Gura-Racului, Bulzesti, Seculesti, Prejoi, Salistea, Infratirea, Fratila, Poienile, Stoicesti, Piscu-Lung.

Satele sunt asezate liniarde o parte si de alta a drumului judetean 643 D, resedinta comunei fiind la Bulzesti, sat cunoscut de altfel ca fiind locul unde s-a nascut si a copilarit marele scriitor, poet si dramaturg Marin Sorescu, al carui nume il poarta in semn de omagiu scoala de aici.

Satele comunei sunt populate de 1967 de locuitori, care traiesc in 1255 de gospodarii ingrijite si care muncesc terenul agricol din imprejurimi in suprafata de 4480 ha, impartit in categorii de folosint dupa cum urmeaza:

2866 ha – teren arabil,

1426 ha – pasune,

159 ha – fanete,

34 ha – vii

In jurul satelor se intind pe o suprafata de 1552 ha paduri de stejar si cer, paduri ce dau un farmec aparte peisajului. Fiind zona colinara terenurile sunt in majoritate situate in panta, acest lucru facand dificila efectuarea lucrarilor agricole, mai ales ca in zona nu exista sistem de irigatii. In ciuda acestui fapt locuitorii comunei, obisnuiti cu greutatile, se straduiesc in fiecare an sa-si asigure cerealele pentru hrana familiei si furajele necesare cresterii animalelor din gospodarie. Pe langa fiecare gospodarie sunt gradini de legume si zarzavaturi, iar drumul ce strabate comuna este strajuit de o parte si de alta de pomi fructiferi ce, in afara de4 fructele gustoase si parfumate pe care le ofera creeaza un peisaj pitoresc plin de parfum si culoare.

Preocuparea edililor pentru bunul mers al vietii locuitorilor comunei este evidenta, astfel ca din punct de vedere al dotarilor sociale comuna Bulzesti dispune de: doua dispensare umane, unul in Bulzasti si unul in Fratila, de un cabinet stomatologic, de un oficiu postal, de o agentie postala, toate utilate modern

De o atentie deosebita se bucura si institutiile de invatamant ale caror localuri au fost modernizate si dotate cu aparatura performanta, pe raza comunei aflandu-se 4 astfel de institutii, respectiv 2 scoli cu cls. I-VIII si 2 scoli cu clasele I-VI. Toate cele 4 scoli au si gradinite, iar transportul elevilor se spre scoli se face cu microbuzul scolii.

Toate satele comunei au lumina electrica si un numar tot mai mare de locuitori sunt conectati la televiziunea prin cablu, o parte din acestia fiind conectati si la internet.

Drumurile ce strabat comuna sunt asfaltate sau pietruite in marea lor majoritate, iar deplasarea locuitorilor in afara comunei se face cu microbuzele unei firme particulare apartinand unei familii din comuna.

Locuitorii comunei Bulzesti sunt in marea lor majoritate crestini-ortodocsi si sunt foarte credinciosi, lucru ce se poate vedea si din felul in care arata cele cinci biserici ale comunei care sunt adevarate opere de arta.

Nu putem uita in scurta prezentare a comunei noastre si faptul ca sediul primariei se afla intr-o cladire noua, moderna, dotata cu aparatura moderna )calculatoare, copiatoare, fax), o cladire spatioasa, luminoasa, primitoare.

2 views

コメント


bottom of page